Chodští psi a pražští krysaříci se předvedli zástupcům FCI
Pozornost majitelů a chovatelů psů se v sobotu 13. 4. 2019 upínala na Jihočeský kraj. Nejednalo se jen o České Budějovice, kde probíhala tradiční mezinárodní výstava psů všech plemen, ale také o zámek Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Tam přijeli zástupci Standardní a Vědecké komise FCI pánové Oliveira a Leroy aby se podívali, jak ve skutečnosti vypadají naše národní plemena žádající FCI o uznání- chodský pes a pražský krysařík. Prostředí půvabného zámku tvořilo důstojný rámec pro předvedení psů a fen. Akci přálo počasí, sice nebylo moc velké teplo, ale sluníčko svítilo a celková atmosféra byla výborná.
Jako první se přišli ukázat chodští psi. Bylo znát, že ze strany klubu i majitelů psů a fen byla věnována přípravě velká pozornost. Střídalo se představování různých věkových kategorií s ukázkami toho, co chodští psi dovedou. Předváděni byli psi a fenky ve věku do dvou let, dospělí jedinci a řada přišla i na štěňata a veterány. Vysloveně potěšitelná byla vyrovnanost plemenného typu předvedených jedinců a to v návaznosti na velký počet rodičů, z kterých pocházeli. Obávám se, že leckteré řádně FCI uznané plemeno je na tom z tohoto pohledu daleko hůře. Pokud se týká výkonu, ukázali chodští psi nejen to, že jsou přímo stvoření pro pracovní výcvik, ale i to, že si umí se svými majiteli krásně hrát. Viděli jsme do detailu předvedenou poslušnost, obranu a také hledání drog, které předvedl pes, který svoje schopnosti dlouhou dobu uplatňoval v praxi u policie. Radost všem zúčastněným udělala ukázka frisbee a tance se psem. Zdálo se, že na pány z FCI zapůsobila skutečnost, že se plemeno nedělí na výstavní a pracovní psi a že jedinci, kteří předváděli, co umí, jsou vynikající i z pohledu výstavního hodnocení. Atmosféru výrazně ovlivňovala dudácká kapela a někteří majitelé psů, kteří dorazili v chodských krojích. Pánové Oliveira a Leroy se občas na něco zeptali. Např. je zajímal průměrný věk, kterého se chodský pes dožívá. Plemeno se jim líbilo, hodně tleskali a fotografovali.
Jako druzí přišli na řadu pražští krysaříci. Na nádvoří zámku je přivedly dámy v historickém oblečení. Celkově byla ukázka plemene pojata trochu jinak, než tomu bylo u chodských psů. Není se čemu divit, každé plemeno je jiné a chované za trochu jiným účelem. Hovořilo se o dlouhé historii plemene a byl popsán jeho standard. Velmi důležitá byla část v které rozhodčí pan Tomáš Kučera vysvětlil rozdíl mezi exteriérem ruského toye a pražského krysaříka, což je otázka, která zástupce FCI velmi zajímala. Doporučili v tom smyslu upravit a blíže specifikovat standard našeho plemene. Představeny byly barvy, v kterých se krysařík chová a velkým přínosem byla informace Mgr. Markéty Dajbychové z genetické laboratoře Genomia, s kterou Klub přátel krysaříků úzce spolupracuje.
Celé akce se zúčastnil předseda ČMKU MVDr. Lubomír Široký. Národní plemena přišli podpořit i místopředseda ČMKU Ing. Jan Kubeš, člen P ČMKU Antonín Karban a předseda Dozorčí rady ČMKU Milan Krinke. Oba chovatelské kluby a majitelé a chovatelé chodských psů a pražských krysaříků a ostatní pořadatelé odvedli velký kus práce. Nechyběli pozornosti pro pány z FCI, občerstvení a hlavně ochota zodpovědět všechny dotazy. Poděkovat je třeba MVDr.,Ing.Veronice Kučerové Ph. D. Vzácnou návštěvu z FCI po celou dobu provázela, zodpovídala všechny dotazy a na tom, že se snad celá akce povedla, má určitě velký podíl. Zdálo se, že pánové Oliveira a Leroy odjížděli spokojení a lze jen doufat, že na příštím generálním zasedání FCI konečně padne rozhodnutí a chodský pes a pražský krysařík se dočkají prozatímního uznání. Nejméně 10 let ale budou čekat na uznání řádné. V praxi to znamená další spoustu práce a dokazování, že obě plemena mají na své místo v nomenklatuře FCI právo.
Autor: Vladimíra Tichá
Vloženo: 14.4.2019
Další články v této kategorii
Byl přidán zápis řádného zasedání P ČMKUByl přidán zápis společného zasedání P ČMKU a DR ČMKU
Byl přidán zápis řádného zasedání P ČMKU
Byl přidán zápis řádného zasedání P ČMKU
Byl přidán zápis řádného zasedání P ČMKU